Hoppa till sidans innehåll

Topplaceringar 2018


Topplaceringar 2018 

föregående års tid inom parantes

Halvmarathon Herrar

2018                  1                        Tesfaldet Negash                       Brännans FF                              01:10:51 (01:10:23)

                           2                        Emil Meijer                                 Trångsviken IF                           01:14:44 (01:19:58)

                           3                        Andreas Svanebo                      Sportsgym SC                            01:14:58 (01:15:09)

Halvmarathon Damer

2018                  1                         Jenny Rutström                          Öbacka LK                                01:28:57 (1:28:07)

                           2                         Linda Richnau                             Löparlycka                               01:49:12

                           3                         Minna Bäckman                         Power Woman Atletic Club  01:50:02

10 km Herrar

2018                  1                         Anders Fahlén                             Sportsgym SC                         34:30

                           2                         Joar Jansson                                Handelshögskolans IK           34:52

                           3                         Mats Granström                                                                           35:40

10 km Damer

2018                  1                         Susanna Sidén                           ROG                                           48:28

                           2                         Ida Nordström                           Skvaderns Skol-IF                    51:38

                           3                         Jenny Lindblom                         Nedansjö IK                              53:12

5 km Herrar

2018                  1                         Elias Engström                          Skvaderns Skol-IF                    18:37

                           2                         Jonatan Stjerna                                                                           18:42

                           3                        Gebremeskel Elias                                                                       18:54 (17:36)

5 km Damer

2018                  1                         Cornelia Zetterberg                  Hudiksvalls IF                         21:36

                           2                         Kesanat Tanasek                       Brännans FF                            22:24 (22:57)

                           3                         Angelica Saur                             Ljustorps IF                             23:09

10 km Pojkar

2018                  1                         Arve Lignell                                Lucksta IF Skidor                    43:45

                           

10 km Flickor

2018                  1                        Ida Nilsson                                  Bergeforsens SK                     49:39

                           2                        Moa Nordlander                        Getbergets Alpina                 52:57                                         

5 km Pojkar

2018                 1                         Linus Ullberg                                Perbellum Sportsällskap     18:49

                           2                        Hampus Bergkvist                       ICA Matfors                           23:12

                           3                        Jesper Lidström                           Tynderö IK                             25:08

5 km Flickor

2018                  1                        Olivia Grahn                                 Hammarby Friidrott             20:43

                           2                         Tova Grahn-Birve                       Alnö SK                                   21:12 (21:34)

                           3                         Alva Nilsson                                Bergeforsens SK                    22:44

2 km Pojkar

2018                  1                         Kalle Grahn-Birve                      Alnö SK                                    08:14 (08:27)

                           2                         Vilmer Lindgren                        SUF                                           08:29

                           3                         Ludvig Uppling                          Sundsvalls Slalomklubb         08:31

2 km Flickor

2018                  1                         Emelie Grahn                             Nacka Värmdö SK                   08:28

                           2                         Ida Vennström Kabagambe     SUF                                           08:55

                           3                         Alma Hammarström                 SUF                                           09:14

Uppdaterad: 18 JUN 2018 14:55
Skribent: Anne Söderberg