Hoppa till sidans innehåll

Resultat 2017


Resultat 2017


Så var 2017 års tävling till ända.

 

Sundsvalls Friidrott tackar sina sponsorer och fram för allt alla deltagare
som deltog i årets löparfest.

 

Här är  det preliminära resultatet för 2017

OBS! Eventuella felaktigheter som påpekas är INTE korrigerade i denna lista

  

Halvmarathon Herrar

1. Tesfaldet Negash 1982 Brännans FF 3040 1:10:23
2. Andreas Svanebo 1983 Sportsgym 3239 1:15:09
3. Emil Meijer 1991 Ryda SK 3241 1:19:58

Halvmarathon Damer

1. Jenny Rutström 1977 Öbacka LK 3053 1:28:07
2. Mari Magnusson 1988 Alnö Race Team 3245 1:33:13
3. Katarina Rönngren 1967 Öbacka LK 2086 1:40:07

10 km Herrar

1. Aklilu Habtom 1996 Brännans FF 2054 34:41
2. Alexander Persson 1989 Huddinge AIS 2038 36:45
3. Anton Alex 1978 Obbola IK 2233 37:12

10 km Damer

1. Sofie Näslund 1992 IF Vingarna 2084 37:33
2. Johanna Åström 1995 Lucksta IF 2237 41:01
3. Zara Lundgren 1987 Nordanstigs FI 2239 41:28

5 km Herrar

1. Gebremeskel Elias 1997 Internationella löpargruppen 1011 17:36
2. Filip Fahlström 1999 Johannisbergs AIK 1020 17:44
3. Adrian Hellman 1996 NFI 1158 18:18

5 km Damer

1. Matilda Midbjer 1990 Räddningstjänst Medelpad 1157 21:36
2. Kesanat Tanasek 1996 Brännans FF 1049 22:57
3. Pia Hansson     1040 24:01

10 km Pojkar

1. Joel Jänes 2001 Stockviks SF 2094 44:38
2. Hugo Bäckman 2001   2246 45:00
3. Filip Söderström 2004   2095 46:38

10 km Flickor

1. Jenny Edin 2001 Matfors sk 2096 48:17
2. Linnea Göransson     2097 1:04:29
3.          

5 km Pojkar

1. Yaye Shino 2001 internationella löpargruppen 1057 19:22
2. Knut Vikström 2001 ICA Supermarket Matfors 1062 19:48
3. Jonne Liukkonen 2002 IF Strategen 1065 19:50

5 km Flickor

1. Tova Grahn-Birve 2004 Alnö SK 1159 21:34
2. Ida Nilsson 2002 ICA Supermarket Matfors 1071 22:58
3. Tuva Lundin 2004 Sundsvalls friidrott 1044 23:16

2 km Pojkar

1. Adrian Thun Hansson 2006 Bergeforsens SK 230 8:07
2. Oskar Holmlund 2006 Alnö SK 296 8:12
3. Kalle Grahn Birve 2007 Alnö SK 293 8:27

2 km Flickor

1. Alva Nilsson 2005 ICA Supermarket Matfors 211 8:20
2. Ines Lignell 2005 Lucksta if skidor 205 8:35
3. Alva Åkesson 2006 SUF 286 9:21

 

 


Uppdaterad: 13 MAJ 2017 18:07
Skribent: Anne Söderberg
Epost: This is a mailto link

Kontaktinformation:

E-post: This is a mailto link

 

Postadress:
Sundsvalls Friidrott
Baldershovs IP, Box 7007
85007 Sundsvall

 Sponsorer

 

VW

 

visitsundsvall

 

 

 

sundsvall